A testvérféltékenység olyan, mint egy nyári zápor – gyakran felkészületlenül ér minket. A gyerekek közötti rivalizálás természetes jelenség, de mint szülők, sokat tehetünk annak érdekében, hogy enyhítsük a feszültséget és harmonikus családi légkört teremtsünk.
Gyönyörű érzés kétgyermekes anyává válni. Megannyi szívmelengető pillanat mellett azonban ott a testvérféltékenység, ami bizony jó pár idegszálamat megette már az elmúlt 4 év során. Íme néhány gyakorlati tipp, hogy mit tehetsz, ha nálatok is felüti a fejét a zöld szemű szörny!
A következőkben írunk 5 tippet a testvérféltékenység kezelésére:
1. Javaslat a testvérféltékenység kezeléséhez: Közvetítő legyél, ne bíró!
Amikor konfliktus van a gyerekek közt, sokszor azt várják, hogy igazságot tegyél. Ilyenkor határozottan mondd meg, hogy “Én nem bíró vagyok, hanem közvetítő. Nem az ítélkezés a dolgom, hanme, hogy segítségek megoldást keresni. Éppen ezért először mindenki mondja el mi a problémája.” És tényleg hallgasd meg őket. Majd második körben egy-egy megoldási javaslatot kérj tőlük. Ezzel felvetted a semleges pozíciót és a figyelmüket egy produktívabb irányba terelted. Innen már sokkal könnyebb egy közös, békés megoldásra jutni.
2. Javaslat: Külön-külön anyaidő, apaidő
Minden gyermek egyedi és különleges – mutassátok meg nekik ezt azzal, hogy egyenlő időt és figyelmet szenteltek mindenkinek. Ez segít csökkenteni a versengést a figyelemért, és minden gyermek értékelve érzi magát. Vezessétek be, hogy minden nap legyen 5-10 perc (vagy ha megoldható, még több!) anyaidő, amit dedikáltan csak az egyik gyermekkel töltesz. Az az ideális, ha eközben apa a másik gyermekkel (gyermekekkel) van. Majd cseréltek.
3. Javaslat: Dicsérjétek a pozitív interakciókat
Legyenek olyan pillanatok, amikor a gyerekek együtt játszhatnak, tanulhatnak vagy akár segíthetnek egymásnak, ezáltal erősítve köteléküket. Amikor látjátok, hogy a gyerekek jól bánnak egymással, ne habozzatok dicsérni őket érte. A pozitív megerősítés hatalmas hatással van a viselkedésükre, és ösztönzi őket, hogy a jövőben is hasonlóan cselekedjenek.
4. Javaslat: Szerepjátékok és konfliktuskezelés
Használjatok szerepjátékokat és más interaktív módszereket, hogy megtanítsátok a gyerekeket, hogyan kezeljék a konfliktusokat és hogyan fejezzék ki érzéseiket építő jelleggel. Vegyétek elő a plüssöket és játszátok el a leggyakoribb konfliktusos helyzeteket. Mutassátok meg mi lett volna a békés megoldásuk.
5. Javaslat: Személyes tér
Fontos, hogy minden gyermeknek legyen saját személyes tere és ideje, ahol kikapcsolódhat, és saját magával lehet. Ez segít megőrizni az egyéni identitást és csökkenti a rivalizálást. Ha nincs külön szobája, akkor is kaphat egy zárható kis szekrényt, amiben a legféltettebb kincseit őrizheti.
A testvérféltékenység kezelése tengernyi türelmet és megértést kíván. Az a cél, hogy a gyerekek megtanulják értékelni és szeretni egymást, felismerve, hogy mindenki egyedi és fontos része a családnak. Ezzel a hozzáállással a családi kötelékek is megerősödnek.
Úgy érzed kifáradtál és jól jönne Öt perc nyugi mindennap? Nézd meg én miből töltöm fel a koffein raktáraimat.
A Trükkös játék ajánlata: Alakváltó Varázskocka
Az alakváltó varázskocka több elemből áll össze, és a különböző hajtogatási, nyitási módozatokkal teljesen különálló formákat hozhatsz létre, összesen 70 félét!
A játékból többféle szín is elérhető, így testvérek kedvükre választhatnak számukra tetszőt, viszont bármelyik darab összeilleszthető egymással: Tehát akár külön, akár együtt, de folyamatosan tudnak játszani!