A legtöbb szülő tisztában azzal, hogy gyermekkorban kifejezetten fontos a kézügyesség fejlesztése, az ide kapcsolódó játékok megismertetése a gyermekkel, de a miérteket már sokkal kevesebben ismerik.
A mai cikkben górcső alá vesszük a kézügyesség témakörét. Miért és hogyan lehet fejleszteni ezt a képességet, a felnőtt életében hogyan jelentkeznek a gyermekkori tapasztalatok? Nem is szaporítom tovább a szót, lássuk a részleteket!
Kézügyesség, mit jelent pontosan?
A szó jelentése elsősorban az ujjak pontos használatára irányul, jól összehangolt irányításra, esetleg tárgyak elkészítésére, mozgatására vonatkozik. Többek között ilyen tevékenység lehet a festészet, szobrászat vagy épp a színezés is.
A kisgyermek intézményesített környezetben leghamarabb az óvodában találkozik kézügyességet fejlesztő tevékenységekkel. Megtanulják, hogyan kell fogni a ceruzát, teljesen szabadon rajzolnak, továbbá megismerkednek igencsak kreatív színezőkkel.
Miért előnyös a kézügyesség fejlesztése?
Biztosan találkoztál már olyan emberrel a munkahelyeden, esetleg korábban az iskolában, aki a szó legszorosabb értelmében ügyetlen volt. Gyakran leejtett tárgyakat, nekiment a falnak és így tovább.
Felnőttként már nem gondolunk bele milyen nehéz volt megtanulni az írást, a vonalon belüli színezést, hiszen ezeket a nap bármelyik pillanatában meg tudjuk csinálni. Viszont ez nem volt mindig így!
A fiatalkori odafigyelésnek köszönhetően lehetőségünk nyílik arra, hogy sokkal nagyobb bátorsággal barkácsoljunk, vállaljunk be kisebb-nagyobb otthoni szereléseket vagy épp kezdjünk el egy számunkra szimpatikus művészeti projektet, mint például a gitározás.
Felmerülhet a kérdés: Mi szülők, hogyan tudjuk támogatni ezt a folyamatot? Hogyan tud a gyermek fejlődni és szórakozni egyszerre?
Amit semmiképp sem szabad csinálni!
Ne adjunk finommotoros fejlesztő szándékkal színezőt a gyermek kezébe. Ha nem magától akar színezni, hanem kényszerre teszi azt, egy idő után megutálja a ceruza-lap párosítást és ez kihathat majd a későbbi tanulmányaira.
A fejlesztő folyamatok során fontos, hogy apránként haladjunk, lépésről-lépésre. Támogassuk gyermekünket, hogy fokozatosan fedezhesse fel a különböző területeket, majd a számára szimpatikusban kiteljesedjen.
Tehát a mi feladatunk a lehetőségek biztosítása, nem pedig az elvárások megalapozása. Ha rákényszerítjük a gyermeket, hogy üljön egy helyben és színezzen, pont az ellenkezőjét fogjuk elérni, mint amit szeretnénk.
A legfontosabb: Közös, minőségi időtöltés
A gyermek mintákból tanul. A nap 24 órájában, tudat alatt, de folyamatosan monitorozza a szülői viselkedést, és akaratlanul is átvesz bizonyos jellemzőket. Gesztikuláció, grimaszok és szójárás. Neked is ismerős, igaz?
Nem szabad magára hagyni a gyereket! Az “Itt a játék, szevasz!” hozzáállást a kisgyerek átveszi, később igen nagy valószínűséggel lázadó, távolságtartó viselkedést fog produkálni.
Ahelyett, hogy magára hagyjuk, vagy épp a mi akaratunkat kényszerítjük rá, biztosítsunk lehetőséget, próbáljunk ki közös játékokat, majd ismerjük meg a kedvenceket. Azokkal a játékokkal már célirányosan lehet foglalkozni: szakkör, születésnapi ajándék, táborozás.
Konkrét példák, ötletek és tippek
Hogyan tudjuk fejleszteni gyermekünk kézügyességét otthon? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk: Ahol a kezét használnia kell, ott bizony a kézügyesség folyamatosan fejlődni fog! Ezt hívjuk finommotorikai fejlődésnek.
- Labdajáték: Egymásnak gurítsuk a labdát, ezzel egyszerre fejlesztjük a szem – kéz koordinációt és a gömbérzéket.
- Újságpapír tépkedés: papírmasékat is lehet készíteni belőle
- Gyurmázás: gyurmafigurák és állatok megformázása
- Színes papírokból: mozaik, kollázs készítése
- Papírhajtogatás (origami): csákó, kishajó, állatok
- Folyékony szappan helyett hagyományos szappan használata: sokkal összetettebb kézmozgást igényel
- Ollóval vágás: például testrész mintákat, majd összeilleszteni egy emberré
- Hurkapálcikák: megfogjuk a pálcikát, mint és különböző kis tárgyakat (dobókocka, zseton, nagyobb gyöngy) megpróbáljuk áttenni az egyik helyről a másikra.
Bátran dugjátok össze a kobakotokat, válasszatok a felsorolt játékok közül, aztán töltsetek el pár órát együtt!
A mai cikk legfontosabb üzenete
Elvárások helyett, támogassuk gyermekünket a fejlődés útján. Legyünk mellette, szerezzünk közös élményeket, számára élvezhető játékok segítségével.
Kíváncsi vagy, milyen játékokkal fejlesztheted gyermeked kreatív gondolkodását? Olvasd el a Kreatív Játékok Gyerekeknek: 12+1 Nyílt Végű Játék című cikket, ahol izgalmas és kreatív játékötleteket gyűjtöttünk össze Számotokra!
A Trükkös játék ajánlata: Kézműves Készlet
A Kézműves készlet segítségével gyermeked könnyedén, játék közben tudja fejleszteni kézügyességét, kreatív gondolkodását és esztétikai érzékét. Mindemellett serkenti a képzeletet, növeli a formákra és színekre való ráhangolódást.
Az elkészült agyagtárgyak megszáradása után külön élvezet azok kifestése! A dobozban található ecsetek, festékek és festőpaletta mind arra szolgál, hogy gyermeked kézügyessége folyamatosan fejlődjön.